“DOĞUBEYAZIT TİCARET VE SANAYİ ODASI”
CHAMBER OF COMMERCE AND INDUSTRY
industriall union

Oda Sicil Müdürlüğü İşlemleri

 • Kapasite Raporu

  Sanayi Odalarına kaydolarak sanayi kuruluşu niteliği kazanan özel veya tüzel kişiliklerin irtibat bilgilerini, üretim konularını ve yıllık üretim kapasitelerini, teknolojilerini, makine parkını, kullandıkları hammaddeleri, sermaye ve istihdam bilgilerini ve benzeri konuları içeren, kuruluşun kimlik kartı niteliğindeki kapasite raporlarını DOĞUBAYAZIT Ticaret ve Sanayi Odası organizasyon yapısı içerisinde, Sanayi Müdürlüğü düzenlemektedir.


  İmalat sanayii, ihracat, ithalat, gümrük, teşvik mevzuatı gibi birçok bürokratik işlemde, sanayi kuruluşu ile ilgili bilgilerin kapasite raporlarından elde edilmesi tercih edilmekte ve her geçen gün kapasite raporlarının önemi artmaktadır.

  Sanayi Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ekspertiz heyeti ile firma işyerinde yapılan inceleme ve belgelerin değerlendirilmesi sonucunda düzenlenen kapasite raporları, prosedür gereğince Odalarca hazırlandıktan sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (T.O.B.B) onayını almak zorundadır.

  Kapasite raporlarının yanıltıcı veya haksız rekabete neden olabilecek bilgiler içermemesi büyük önem taşıdığından, hesaplamalarda T.O.B.B. tarafından belirlenen kriterler ve hesaplama yöntemleri esas alınmaktadır.

  Ayrıca, Özel kuruluşların ve kamu kurumlarının firmalar hakkındaki bilgi taleplerinde, kapasite raporundaki bilgilerden faydalanılmaktadır.

  İş Makinası Tescili

  Trafikte kaydı olmayan özel veya tüzel kişilere ait iş makinelerinin 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 22. maddesi göre tescilinin yapılması; seferberlik ve savaş hali hazırlıkları çalışmalarına ışık tutmak, yurt savunması ile ilgili olarak, ülke içinde mevcut iş makinelerinin potansiyelinin bilinmesi ve devamlı olarak izlenmesidir.

  Dayanak
  2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu.
  18.07.1997 tarih ve 23053 mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Karayolları Trafik yönetmeliği.
  8.11.1983 tarih ve 18215 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 4.11.1983 tarih ve 2941 sayılı seferberlik ve Savaş Hali Kanununa gore, 16.07.1990 tarih ve 20576 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 24.05.1990 tarih ve 90/500 sayılı Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü.
  -Türkiye Ticaret, Sanayi, Deniz Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği ile Maliye Bakanlığı arasında imzalanan 6.08.1985 tarihli protocol.
  18.05.2005 tarih ve 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 26/n maddesi.

  Tescilin Yapılması
  Özel veya Tüzel kişilere ait iş makinaları odamız üyesi veya üyemiz olmayıp il sınırları içerisinde ise tescil işlemi yapılmaktadır.

Sohbete Başla
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz.?